Vicor Corporation V48C8H100B2
V48C8H100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8H100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V48C8H100B2.pdf
Availability of V48C8H100B2
QUANTITY
V48C8H100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8H100B2
Internal Part NumberEIS-V48C8H100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8H100B2
Related LinksV48C8, V48C8H100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8H100B2 Details Description
Related parts for V48C8H100B2
CONN RCPT .100" 19POS GOLD WW datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf