Vicor Corporation V48C8H150B
V48C8H150B picture photo
Mfg. Part Number
V48C8H150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8H150B.pdf
Availability of V48C8H150B
QUANTITY
V48C8H150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8H150B
Internal Part NumberEIS-V48C8H150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8H150B
Related LinksV48C8, V48C8H150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8H150B Details Description
Related parts for V48C8H150B
FACEPLATE EXC SER 2 GANG WHITE datasheet.pdf
PGS GRAPHITE SHEET 115X180MM datasheet.pdf
CAP FILM 66UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
INDICATOR LED GREEN/YLW PNL MNT datasheet.pdf
FAN GUARD 120MM WIRE MESH BLACK datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
K8392B TOOL KIT datasheet.pdf
8CKT REV PICOFLEX SMT LTCHD HDR datasheet.pdf
1016 TB SOC RA PCB/DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf