Vicor Corporation V48C8M150BF
V48C8M150BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C8M150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8M150BF.pdf
Availability of V48C8M150BF
QUANTITY
V48C8M150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8M150BF
Internal Part NumberEIS-V48C8M150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8M150BF
Related LinksV48C8, V48C8M150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8M150BF Details Description
Related parts for V48C8M150BF
PLIERS COMBO FLAT NOSE 8.86" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 74 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf