Vicor Corporation V48C8M150BG2
V48C8M150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8M150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8M150BG2.pdf
Availability of V48C8M150BG2
QUANTITY
V48C8M150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8M150BG2
Internal Part NumberEIS-V48C8M150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W