Vicor Corporation V48C8M150BG3
V48C8M150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8M150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8M150BG3.pdf
Availability of V48C8M150BG3
QUANTITY
V48C8M150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8M150BG3
Internal Part NumberEIS-V48C8M150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8M150BG3
Related LinksV48C8M, V48C8M150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8M150BG3 Details Description
Related parts for V48C8M150BG3
VARISTOR 610V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES 470K OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 10 PWR 20 SGL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 145MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 9POS datasheet.pdf
RES 2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 590MA 810 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf