Vicor Corporation V48C8T150BF3
V48C8T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8T150BF3.pdf
Availability of V48C8T150BF3
QUANTITY
V48C8T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8T150BF3
Internal Part NumberEIS-V48C8T150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8T150BF3
Related LinksV48C8T, V48C8T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8T150BF3 Details Description
Related parts for V48C8T150BF3
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 1A 115V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 72VC SMD datasheet.pdf
EXTRACTION LIFTING TOOL datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D SOL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
14 SYSTEM 50 RCPT ASSY DRST SN datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf