| Internal Part Number | EIS-V5.5MLA0603NHAUTO | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | MLA AUTO | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 7.1V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 8.2V | |
| Varistor Voltage (Max) | 9.3V | |
| Current - Surge | 30A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 4VAC | |
| Maximum DC Volts | 5.5VDC | |