Littelfuse V5.5MLA0805LA
V5.5MLA0805LA picture photo
Mfg. Part Number
V5.5MLA0805LA
Brief Description
VARISTOR 7.1V 40A 0805
Datasheet Download
V5.5MLA0805LA.pdf
Availability of V5.5MLA0805LA
QUANTITY
V5.5MLA0805LA Order Process
Ship out your order
Specifications of V5.5MLA0805LA
Internal Part NumberEIS-V5.5MLA0805LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)7.1V
Varistor Voltage (Typ)8.2V
Varistor Voltage (Max)9.3V
Current - Surge40A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts4VAC
Maximum DC Volts5.5VDC
Energy0.10J
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V5.5MLA0805LA
Related LinksV5.5ML, V5.5MLA0805LA Datasheet, Littelfuse Distributor
V5.5MLA0805LA Details Description
Related parts for V5.5MLA0805LA
FUSE 630A 1250V 3FU/115 AR CU datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 166MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
LAPP FILM SLCN DIOXIDE 1.87"DIA datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 11A 5.5 MOHM SMD datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf