Littelfuse V510LS10PX2855
V510LS10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V510LS10PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 735V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V510LS10PX2855.pdf
Availability of V510LS10PX2855
QUANTITY
V510LS10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V510LS10PX2855
Internal Part NumberEIS-V510LS10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Energy63J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V510LS10PX2855
Related LinksV510LS1, V510LS10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V510LS10PX2855 Details Description
Related parts for V510LS10PX2855
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 40POS R/A GOLD datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 10POS 28AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MODULE MALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
RES 14 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 0.25A datasheet.pdf
PENTA-BAND CELLULAR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf