Littelfuse V510LS10PX2855
V510LS10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V510LS10PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 735V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V510LS10PX2855.pdf
Availability of V510LS10PX2855
QUANTITY
V510LS10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V510LS10PX2855
Internal Part NumberEIS-V510LS10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Energy63J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V510LS10PX2855
Related LinksV510LS1, V510LS10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V510LS10PX2855 Details Description
Related parts for V510LS10PX2855
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 150K OHM 6SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT HS 10-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 17A BRICK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER 100PSI datasheet.pdf
IC MULTIPLIER X2 BB 12SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf