| Internal Part Number | EIS-V510LS80B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 738V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 799V | |
| Varistor Voltage (Max) | 860V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 510VAC | |
| Maximum DC Volts | 675VDC | |
| Energy | 190J | |
| Package / Case | Disc 20mm | |