Littelfuse V510LU10PX2855
V510LU10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V510LU10PX2855
Brief Description
VARISTOR 735V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V510LU10PX2855.pdf
Availability of V510LU10PX2855
QUANTITY
V510LU10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V510LU10PX2855
Internal Part NumberEIS-V510LU10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Energy63J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V510LU10PX2855
Related LinksV510LU1, V510LU10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V510LU10PX2855 Details Description
Related parts for V510LU10PX2855
CONN PLUG 40POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
GDT 250V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC SS CLOCK GENERATOR 16-TSSOP datasheet.pdf
DSUB 25 M CRIMP FLOA 50 T datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf