Littelfuse V511DHB34
V511DHB34 picture photo
Mfg. Part Number
V511DHB34
Brief Description
VARISTOR 735V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
V511DHB34.pdf
Availability of V511DHB34
QUANTITY
V511DHB34 Order Process
Ship out your order
Specifications of V511DHB34
Internal Part NumberEIS-V511DHB34
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesDHB34
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Energy700J
Package / CaseSquare 34mm, Tabs
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V511DHB34
Related LinksV511, V511DHB34 Datasheet, Littelfuse Distributor
V511DHB34 Details Description
Related parts for V511DHB34
CERAMIC RESONATOR 4.00MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EXTRUSION REAR NON-EMC 17.00" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 16A TO263AB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.3PF 16V 01005 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 450MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf