Littelfuse V551DHB34
V551DHB34 picture photo
Mfg. Part Number
V551DHB34
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 778V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
V551DHB34.pdf
Availability of V551DHB34
QUANTITY
V551DHB34 Order Process
Ship out your order
Specifications of V551DHB34
Internal Part NumberEIS-V551DHB34
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesDHB34
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)778V
Varistor Voltage (Typ)863.5V
Varistor Voltage (Max)949V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts710VDC
Energy755J
Package / CaseSquare 34mm, Tabs
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V551DHB34
Related LinksV551, V551DHB34 Datasheet, Littelfuse Distributor
V551DHB34 Details Description
Related parts for V551DHB34
TIE CABLE 304 ST/STL 250LB 26.8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 34POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
MINI SMB-MINI SMB RA PLG RG179 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
17W2 M .318 R/A 15A M.BRKT 4-40 datasheet.pdf