Littelfuse V551HB34
V551HB34 picture photo
Mfg. Part Number
V551HB34
Brief Description
VARISTOR 778V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
V551HB34.pdf
Availability of V551HB34
QUANTITY
V551HB34 Order Process
Ship out your order
Specifications of V551HB34
Internal Part NumberEIS-V551HB34
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesHB34
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)778V
Varistor Voltage (Typ)863.5V
Varistor Voltage (Max)949V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts710VDC
Energy755J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V551HB34
Related LinksV551, V551HB34 Datasheet, Littelfuse Distributor
V551HB34 Details Description
Related parts for V551HB34
RES SMD 30.1K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 SMD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 16A datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 35M datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAX34451 datasheet.pdf
ASSY RND 9.9MM 6.5MM HT 90DEG datasheet.pdf
CRIMP TOOL MINI CHM FRAME datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
2X10 SPECIAL LNL PLUG CONN KIT W datasheet.pdf
FUSE 50A 500V GG/GL SIZE 0 datasheet.pdf