Littelfuse V56ZA20PX2855
V56ZA20PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V56ZA20PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V56ZA20PX2855.pdf
Availability of V56ZA20PX2855
QUANTITY
V56ZA20PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V56ZA20PX2855
Internal Part NumberEIS-V56ZA20PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V56ZA20PX2855
Related LinksV56ZA2, V56ZA20PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V56ZA20PX2855 Details Description
Related parts for V56ZA20PX2855
FUSE CERM 16A 250VAC 125VDC 5X20 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V OE SMD datasheet.pdf
OSC SO 312.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MONITOR 16 CH PMBUS 100-CSBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 34A TO-247 datasheet.pdf