Littelfuse V56ZT2PX2855
V56ZT2PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V56ZT2PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 50V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
V56ZT2PX2855.pdf
Availability of V56ZT2PX2855
QUANTITY
V56ZT2PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V56ZT2PX2855
Internal Part NumberEIS-V56ZT2PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy2.3J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V56ZT2PX2855
Related LinksV56ZT2, V56ZT2PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V56ZT2PX2855 Details Description
Related parts for V56ZT2PX2855
MEMORY CARD SRAM 8MB datasheet.pdf
IDC CABLE - APR30B/AE30M/APR30B datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES 96.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N4EFG-D datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 16SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf