Littelfuse V56ZU20P
V56ZU20P picture photo
Mfg. Part Number
V56ZU20P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V56ZU20P.pdf
Availability of V56ZU20P
QUANTITY
V56ZU20P Order Process
Ship out your order
Specifications of V56ZU20P
Internal Part NumberEIS-V56ZU20P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V56ZU20P
Related LinksV56Z, V56ZU20P Datasheet, Littelfuse Distributor
V56ZU20P Details Description
Related parts for V56ZU20P
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MCP6.3/4.8K datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 40POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 10A TO277A datasheet.pdf
CONN HEADER 18PS R/A REVERSE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf