Littelfuse V571HA40
V571HA40 picture photo
Mfg. Part Number
V571HA40
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 805V 40KA DISC 40MM
Datasheet Download
V571HA40.pdf
Availability of V571HA40
QUANTITY
V571HA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of V571HA40
Internal Part NumberEIS-V571HA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVaristor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesHA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts575VAC
Maximum DC Volts730VDC
Energy770J
Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs
Mounting TypeBolt Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V571HA40
Related LinksV571, V571HA40 Datasheet, Littelfuse Distributor
V571HA40 Details Description
Related parts for V571HA40
MOSFET N-CH 500V 20A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 7A 125V datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17065 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 510MA 180 MOHM datasheet.pdf