Vishay Semiconductor/Diodes Division V60100C-M3/4W
V60100C-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V60100C-M3/4W
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60A 100V TO-220AB
Datasheet Download
V60100C-M3/4W.pdf
Availability of V60100C-M3/4W
QUANTITY
V60100C-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V60100C-M3/4W
Internal Part NumberEIS-V60100C-M3/4W
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V60100C-M3/4W
Related LinksV60100, V60100C-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V60100C-M3/4W Details Description
Related parts for V60100C-M3/4W
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 8POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO221AC datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf