Littelfuse V620ZS05PX2855
V620ZS05PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V620ZS05PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 558V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V620ZS05PX2855.pdf
Availability of V620ZS05PX2855
QUANTITY
V620ZS05PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V620ZS05PX2855
Internal Part NumberEIS-V620ZS05PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)558V
Varistor Voltage (Typ)620V
Varistor Voltage (Max)682V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts385VAC
Maximum DC Volts505VDC
Energy13J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V620ZS05PX2855
Related LinksV620ZS0, V620ZS05PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V620ZS05PX2855 Details Description
Related parts for V620ZS05PX2855
CONN TERM BLK 9PS 3.81MM R/A PCB datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf