| Internal Part Number | EIS-V625LA40CP | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | C-III | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 900V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 1000V (1kV) | |
| Varistor Voltage (Max) | 1100V (1.1kV) | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 625VAC | |
| Maximum DC Volts | - | |
| Energy | 235J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V625LA40CP | |
| Related Links | V625L, V625LA40CP Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 2-103164-4 | CONN HEADER .100 52POS R/A SHRD | datasheet.pdf | |