Littelfuse V625LC40AP
V625LC40AP picture photo
Mfg. Part Number
V625LC40AP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V625LC40AP.pdf
Availability of V625LC40AP
QUANTITY
V625LC40AP Order Process
Ship out your order
Specifications of V625LC40AP
Internal Part NumberEIS-V625LC40AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts825VDC
Energy125J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V625LC40AP
Related LinksV625L, V625LC40AP Datasheet, Littelfuse Distributor
V625LC40AP Details Description
Related parts for V625LC40AP
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DAUGHTER CARD SI32260 DUAL FXS datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.3A 27 MOHM TH datasheet.pdf