Littelfuse V625LS40APX2855
V625LS40APX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V625LS40APX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V625LS40APX2855.pdf
Availability of V625LS40APX2855
QUANTITY
V625LS40APX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V625LS40APX2855
Internal Part NumberEIS-V625LS40APX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts825VDC
Energy125J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V625LS40APX2855
Related LinksV625LS4, V625LS40APX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V625LS40APX2855 Details Description
Related parts for V625LS40APX2855
IC ETHERNET SWITCH QUAD 16QSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.18A SC89-6 datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 256X9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X6 240POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FASTON HSG. 1 POSN datasheet.pdf
IC CHARGER PHOTOFLASH 10DFN datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf