Littelfuse V660LC100B
V660LC100B picture photo
Mfg. Part Number
V660LC100B
Brief Description
VARISTOR 940V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V660LC100B.pdf
Availability of V660LC100B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V660LC100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V660LC100B
Internal Part NumberEIS-V660LC100B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)940V
Varistor Voltage (Typ)1020V (1.02kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts850VDC
Energy250J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V660LC100B
Related LinksV660L, V660LC100B Datasheet, Littelfuse Distributor
V660LC100B Details Description
Related parts for V660LC100B
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
PANEL INTERNAL 2MM ZINC PLATED datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 288W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf