| Internal Part Number | EIS-V660LC80CPX10 | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | C-III | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 972V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 1080V (1.08kV) | |
| Varistor Voltage (Max) | 1188V (1.188kV) | |
| Current - Surge | 10kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 660VAC | |
| Maximum DC Volts | - | |
| Energy | 510J | |
| Package / Case | Disc 20mm | |