Littelfuse V660LT100B
V660LT100B picture photo
Mfg. Part Number
V660LT100B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 940V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V660LT100B.pdf
Availability of V660LT100B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V660LT100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V660LT100B
Internal Part NumberEIS-V660LT100B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)940V
Varistor Voltage (Typ)1020V (1.02kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts850VDC
Energy250J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V660LT100B
Related LinksV660L, V660LT100B Datasheet, Littelfuse Distributor
V660LT100B Details Description
Related parts for V660LT100B
AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TXRX RS-232 3MBPS 2X2 20TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 12-BIT 1-CH LP SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CARD SLOT FILLER 60929E2 datasheet.pdf
3300UF 10V 18X18X16 MM 125C 5000 datasheet.pdf
24-bit 192kHz 2Vrms Multi-Channel CODEC IC datasheet.pdf