Littelfuse V680LC100BPX10
V680LC100BPX10 picture photo
Mfg. Part Number
V680LC100BPX10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V680LC100BPX10.pdf
Availability of V680LC100BPX10
QUANTITY
V680LC100BPX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V680LC100BPX10
Internal Part NumberEIS-V680LC100BPX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)990V
Varistor Voltage (Typ)1060V (1.06kV)
Varistor Voltage (Max)1130V (1.13kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts680VAC
Maximum DC Volts875VDC
Energy260J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V680LC100BPX10
Related LinksV680LC1, V680LC100BPX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V680LC100BPX10 Details Description
Related parts for V680LC100BPX10
RES 600 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF HISIDE TRPL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOMICRO 5-24VDC 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 80MA 11.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf