| Internal Part Number | EIS-V680LS80APX2855 | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 990V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 1100V (1.1kV) | |
| Varistor Voltage (Max) | 1210V (1.21kV) | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 680VAC | |
| Maximum DC Volts | 875VDC | |
| Energy | 145J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V680LS80APX2855 | |
| Related Links | V680LS8, V680LS80APX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 151212-8422-TB | CONN 12POS 2MM HEADER DUAL GOLD | datasheet.pdf | |