Littelfuse V68MLA1206NH
V68MLA1206NH picture photo
Mfg. Part Number
V68MLA1206NH
Brief Description
VARISTOR 76V 180A 1206
Datasheet Download
V68MLA1206NH.pdf
Availability of V68MLA1206NH
QUANTITY
V68MLA1206NH Order Process
Ship out your order
Specifications of V68MLA1206NH
Internal Part NumberEIS-V68MLA1206NH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMLA
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)76V
Varistor Voltage (Typ)83V
Varistor Voltage (Max)90V
Current - Surge180A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts68VDC
Energy1.0J
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V68MLA1206NH
Related LinksV68MLA, V68MLA1206NH Datasheet, Littelfuse Distributor
V68MLA1206NH Details Description
Related parts for V68MLA1206NH
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 10.16MM datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf