Littelfuse V68ZA20PX2855
V68ZA20PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V68ZA20PX2855
Brief Description
VARISTOR 61V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V68ZA20PX2855.pdf
Availability of V68ZA20PX2855
QUANTITY
V68ZA20PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V68ZA20PX2855
Internal Part NumberEIS-V68ZA20PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy33J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V68ZA20PX2855
Related LinksV68ZA2, V68ZA20PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V68ZA20PX2855 Details Description
Related parts for V68ZA20PX2855
KIT EVAL DGT CAMERA W/684&VC6700 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
FRONT ADAPTOR 16 CHANNELS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
1.25IN 16-18 GAUGE 5/16-18 THREA datasheet.pdf
THERMISTOR 470 OHM 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf