Littelfuse V68ZS2PX2855
V68ZS2PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V68ZS2PX2855
Brief Description
VARISTOR 61V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
V68ZS2PX2855.pdf
Availability of V68ZS2PX2855
QUANTITY
V68ZS2PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V68ZS2PX2855
Internal Part NumberEIS-V68ZS2PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy3.0J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V68ZS2PX2855
Related LinksV68ZS2, V68ZS2PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V68ZS2PX2855 Details Description
Related parts for V68ZS2PX2855
TVS DIODE 3VWM 8VC SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM8040 datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' OPEN END datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 200V TO-93 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf