Vishay Semiconductor/Diodes Division V6WM100C-M3/I
V6WM100C-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
V6WM100C-M3/I
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 6A 100V DPAK
Datasheet Download
V6WM100C-M3/I.pdf
Availability of V6WM100C-M3/I
QUANTITY
V6WM100C-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of V6WM100C-M3/I
Internal Part NumberEIS-V6WM100C-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If740mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V6WM100C-M3/I
Related LinksV6WM10, V6WM100C-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V6WM100C-M3/I Details Description
Related parts for V6WM100C-M3/I
CONN DB15 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW 1.65V 4WLCSP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1000V 19A SP1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf