Honeywell Sensing and Productivity Solutions V7-1V29E9-263
V7-1V29E9-263 picture photo
Mfg. Part Number
V7-1V29E9-263
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SIM ROLL SPST 21A QC
Datasheet Download
V7-1V29E9-263.pdf
Availability of V7-1V29E9-263
QUANTITY
V7-1V29E9-263 Order Process
Ship out your order
Specifications of V7-1V29E9-263
Internal Part NumberEIS-V7-1V29E9-263
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHoneywell - MICRO SWITCH V7 Series
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV7
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating21A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque110gf
Release Force7gf
Pretravel0.114" (2.9mm)
Differential Travel0.025" (0.6mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.730" (18.5mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V7-1V29E9-263
V7-1V29E9-263 Details Description
Related parts for V7-1V29E9-263
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FILTER RFI COMPACT .250 15A datasheet.pdf
CONN HEADR 28POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC datasheet.pdf
CABLE ASSY DOUBLE END STR 1M datasheet.pdf
SUBMINI SW 125/250VAC 0.1A datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMCJ datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-7V 2W datasheet.pdf