Honeywell Sensing and Productivity Solutions V7-3S17E9-022
V7-3S17E9-022 picture photo
Mfg. Part Number
V7-3S17E9-022
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH STRGHT LVR SPDT 0.1A QC
Datasheet Download
V7-3S17E9-022.pdf
Availability of V7-3S17E9-022
QUANTITY
V7-3S17E9-022 Order Process
Ship out your order
Specifications of V7-3S17E9-022
Internal Part NumberEIS-V7-3S17E9-022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHoneywell - MICRO SWITCH V7 Series
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV7
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque28gf
Release Force1gf
Pretravel0.120" (3.0mm)
Differential Travel0.027" (0.7mm)
Overtravel0.065" (1.7mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V7-3S17E9-022
V7-3S17E9-022 Details Description
Related parts for V7-3S17E9-022
DIP CABLE - HDP24H/AE24G/HDP24H datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 420V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS .050" SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 1.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO213AB datasheet.pdf