C&K Components V70201MS02Q
V70201MS02Q picture photo
Mfg. Part Number
V70201MS02Q
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 10A 125V
Datasheet Download
V70201MS02Q.pdf
Availability of V70201MS02Q
QUANTITY
V70201MS02Q Order Process
Ship out your order
Specifications of V70201MS02Q
Internal Part NumberEIS-V70201MS02Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating10A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard
Actuator Length7.36mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator MaterialPolyester, Glass Filled
Switch Travel-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V70201MS02Q
Related LinksV7020, V70201MS02Q Datasheet, C&K Components Distributor
V70201MS02Q Details Description
Related parts for V70201MS02Q
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 35A 1.6 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W SMA datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.3KV datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 1PORT SILVER datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf