Vicor Corporation V72A12E400BL
V72A12E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V72A12E400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V72A12E400BL.pdf
Availability of V72A12E400BL
QUANTITY
V72A12E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A12E400BL
Internal Part NumberEIS-V72A12E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A12E400BL
Related LinksV72A12, V72A12E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A12E400BL Details Description
Related parts for V72A12E400BL
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONNECTOR MALE 48POS R/A SMD datasheet.pdf
CLIP TERM HD ON 6-32 POST ORNG datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CONN - PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 1.1KV RADIAL datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 PIN RECP datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, 250 ??A, Rail-to-Rail Output 16-Bit DAC D/A in a SOT-23 IC datasheet.pdf