Vicor Corporation V72A12H400BL2
V72A12H400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A12H400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V72A12H400BL2.pdf
Availability of V72A12H400BL2
QUANTITY
V72A12H400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A12H400BL2
Internal Part NumberEIS-V72A12H400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A12H400BL2
Related LinksV72A12, V72A12H400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A12H400BL2 Details Description
Related parts for V72A12H400BL2
SPACER MOUNTS LED T-1 3/4 .500" datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE M27 PIN datasheet.pdf