Vicor Corporation V72A12H400BN3
V72A12H400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A12H400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V72A12H400BN3.pdf
Availability of V72A12H400BN3
QUANTITY
V72A12H400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A12H400BN3
Internal Part NumberEIS-V72A12H400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A12H400BN3
Related LinksV72A12, V72A12H400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A12H400BN3 Details Description
Related parts for V72A12H400BN3
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC I/O CONTROLLER 128-QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMBJ datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf