Vicor Corporation V72A12M400B3
V72A12M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A12M400B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V72A12M400B3.pdf
Availability of V72A12M400B3
QUANTITY
V72A12M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A12M400B3
Internal Part NumberEIS-V72A12M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A12M400B3
Related LinksV72A12, V72A12M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A12M400B3 Details Description
Related parts for V72A12M400B3
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CAP 1POS MINI-U-MNL RED datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
MOSFET RF 20SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT HSG 3POS NATURAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 224MA 1.5 OHM datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf