Vicor Corporation V72A12M400BG
V72A12M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A12M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V72A12M400BG.pdf
Availability of V72A12M400BG
QUANTITY
V72A12M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A12M400BG
Internal Part NumberEIS-V72A12M400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A12M400BG
Related LinksV72A12, V72A12M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A12M400BG Details Description
Related parts for V72A12M400BG
CAP TANT 33UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
IC TRANS PHEMT 1.9GHZ SOT-343 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 35MA TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 175A DO205AA datasheet.pdf
RES 22 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
2.0MM 6CKT CABLE HOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 25 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf