Vicor Corporation V72A12M400BL3
V72A12M400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A12M400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V72A12M400BL3.pdf
Availability of V72A12M400BL3
QUANTITY
V72A12M400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A12M400BL3
Internal Part NumberEIS-V72A12M400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A12M400BL3
Related LinksV72A12, V72A12M400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A12M400BL3 Details Description
Related parts for V72A12M400BL3
IC POT DGTL SPI 10K 10-MSOP datasheet.pdf
DIODE PIN 60V 100MA SSMINI-2P datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE20S/AE20M/CCE20S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf