Vicor Corporation V72A15C400BF
V72A15C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V72A15C400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V72A15C400BF.pdf
Availability of V72A15C400BF
QUANTITY
V72A15C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A15C400BF
Internal Part NumberEIS-V72A15C400BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A15C400BF
Related LinksV72A15, V72A15C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A15C400BF Details Description
Related parts for V72A15C400BF
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 402K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 30A TO263 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
TWEEZER INSERTION 20 GA datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf