Vicor Corporation V72A15C400BG
V72A15C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A15C400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V72A15C400BG.pdf
Availability of V72A15C400BG
QUANTITY
V72A15C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A15C400BG
Internal Part NumberEIS-V72A15C400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A15C400BG
Related LinksV72A15, V72A15C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A15C400BG Details Description
Related parts for V72A15C400BG
SWITCH INTERRUPTER OPEN INV-OUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 04CKT datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PNL RCPT M12 POST SKT BRN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
FBRI 2-8 N SO BK/BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf