Vicor Corporation V72A15E400BF2
V72A15E400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A15E400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V72A15E400BF2.pdf
Availability of V72A15E400BF2
QUANTITY
V72A15E400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A15E400BF2
Internal Part NumberEIS-V72A15E400BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A15E400BF2
Related LinksV72A15, V72A15E400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A15E400BF2 Details Description
Related parts for V72A15E400BF2
IC NVSRAM 1MBIT 100NS 34PCM datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 890MA 95 MOHM SMD datasheet.pdf