Vicor Corporation V72A15E400BG
V72A15E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A15E400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V72A15E400BG.pdf
Availability of V72A15E400BG
QUANTITY
V72A15E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A15E400BG
Internal Part NumberEIS-V72A15E400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A15E400BG
Related LinksV72A15, V72A15E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A15E400BG Details Description
Related parts for V72A15E400BG
IC CHARGER BATTERY 4A 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 32-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POT 50K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 31POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf