Vicor Corporation V72A24E400B
V72A24E400B picture photo
Mfg. Part Number
V72A24E400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V72A24E400B.pdf
Availability of V72A24E400B
QUANTITY
V72A24E400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A24E400B
Internal Part NumberEIS-V72A24E400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A24E400B
Related LinksV72A2, V72A24E400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A24E400B Details Description
Related parts for V72A24E400B
FIXED IND 15UH 1.83A 84.4 MOHM datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TIP SOLDER HOT AIR FOR P2C/P2KC datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 2000RES 2M datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 200MA 10.5 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V JB 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf