Vicor Corporation V72A24H400BG
V72A24H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A24H400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V72A24H400BG.pdf
Availability of V72A24H400BG
QUANTITY
V72A24H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A24H400BG
Internal Part NumberEIS-V72A24H400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A24H400BG
Related LinksV72A24, V72A24H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A24H400BG Details Description
Related parts for V72A24H400BG
CONN TUBING CONNECT 15.8MM BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.5A SMINI-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.2V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABL SC/ST datasheet.pdf
MICRO 37C S 48" WHT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf