Vicor Corporation V72A24M400BG
V72A24M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A24M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V72A24M400BG.pdf
Availability of V72A24M400BG
QUANTITY
V72A24M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A24M400BG
Internal Part NumberEIS-V72A24M400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A24M400BG
Related LinksV72A24, V72A24M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A24M400BG Details Description
Related parts for V72A24M400BG
IC FREQ SYNTH HI PERF VCO 36-LLP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 1A QC datasheet.pdf
CBL 13POS 0.5MM JMPR TYPE A 5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT VERTICAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 81MAPBGA datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250VAC NP0 2012 datasheet.pdf
04 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf