Vicor Corporation V72A24M400BG3
V72A24M400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A24M400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V72A24M400BG3.pdf
Availability of V72A24M400BG3
QUANTITY
V72A24M400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A24M400BG3
Internal Part NumberEIS-V72A24M400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A24M400BG3
Related LinksV72A24, V72A24M400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A24M400BG3 Details Description
Related parts for V72A24M400BG3
IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 60W AB TO220-27 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SYSTEM BASE W/LIN 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 8A DPAK datasheet.pdf
INSERT MALE 3POS SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf